Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом (WORLD POLIO DAY), заснований за ініціативою міжнародної неурядової організації Rotary International з метою привернути увагу світової спільноти до проблеми захворювання на поліомієліт та завершення більш як 30-річної боротьби за викорінення цього небезпечного захворювання на всій планеті.
Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання. Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше – через брудні руки, заражену їжу та воду.
Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина – і дитина, і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до 5 років.
Перебіг хвороби характеризується ураженням ЦНС, виникненням паралічів. Хвороба може призвести до смерті.
Симптоми і лікування поліомієліту
Інкубаційний період триває близько 10 днів. Перші симптоми захворювання схожі на грип. На початковій стадії іноді виникають порушення функцій шлунка і кишечника. Через три дні температура знижується, потім знову раптово підвищується, з’являється занепокоєння, посилюється потовиділення, людина може втрачати свідомість, може з’явитися запалення мозкової оболонки, розвивається параліч (частіше м’язів ніг і рук). Можливе порушення дихання і кровообігу. Тривалість паралічу від декількох годин до 2-3 днів. Хвороба може припинити прогресувати на будь-якій стадії. При інтенсивному лікуванні наслідки можуть бути незначними. Найчастіше залишається атрофія м’язів, контрактура рук і ніг, деформація хребта.
Небезпечний поліомієліт?
Небезпечні ускладнення поліомієліту – центральний параліч дихання, параліч ковтальних м’язів, висхідний параліч (запалення нервів спинного і головного мозку). Ці ускладнення часто призводять до смерті. Відновлення паралізованих кінцівок можливо при застосуванні лікувальної гімнастики (час відновлення від півроку до півтора років).
Профілактика поліомієліту
Кращий профілактичний засіб поліомієліту – вакцинація (ослаблені збудники хвороби приймаються перорально). Вакцинація грудних дітей проводиться на 4,5 і 18 місяці їх життя. Робити щеплення влітку не рекомендується, це час року вакцина іноді «не діє».
Вакцина від поліомієліту ефективна протягом 5-10 років. В даний час небезпека зараження мінімальна, хоча в деяких країнах ще реєструються спалахи поліомієліту. Тому перед подорожжю в будь-яку екзотичну необхідно зробити щеплення.
Щеплення від поліомієліту – єдина можливість захистити дитину від вірусного захворювання, наслідки якого можуть призвести до інвалідизації. Найважчим проявом поліомієліту є параліч – хвороба в цьому випадку буде розпочинатись одразу з різкого підвищення температури тіла, у дитини з’являються кашель та нежить, можуть проявлятись проблеми у роботі травної системи. Буквально за три дні від початку захворювання від пацієнта будуть надходити скарги на біль у кінцівках та спині. Тільки вакцина проти поліомієліту може попередити зараження, завдяки їй не відбувається епідеміологічних спалахів.
Лікар-невропатолог
КНМП «Глобинська ЦРЛ» Коноваленко В. М.