КНП "ГЛОБИНСЬКА МІСЬКА ЛІКАРНЯ" Глобинської міської ради

Ви завітали на сайт мережі закладів охорони здоров'я Полтавської області

Міжнародний день відмови від паління

 

21 листопада 2019 року – Міжнародний день відмови від паління

Міжнародний день відмови від паління (No Smoking Day) – відзначають щорічно у третій четвер листопада в більшості країн світу. Він встановлений Американським онкологічним товариством в 1977 році після того, як було визнано згубний вплив куріння на організм людини та здатність регулярного куріння провокувати розвиток раку.

Метою відзначення Міжнародного дня відмови від паління є сприяння зниження поширеності тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння всіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я.

Залежність від тютюну визнана однією з найпоширеніших епідемій за всю історію людства та стоїть в одному ряду з алкоголізмом і наркоманією. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 90% смертей від раку легень, 75% – від хронічного бронхіту і 25% – від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням.

В Україні курять 31% громадян, з яких – 45% чоловіків і 9% жінок; серед молоді – 45% юнаків і 35% дівчат. Кожен четвертий підліток викурює свою першу цигарку у віці 10 років. За офіційною статистикою, щороку від хвороб, пов’язаних з курінням, помирає до 120 тис. осіб. Наша країна посідає 17 місце в  списку країн – лідерів за кількістю курців. Щорічно число українців, які палять зростає на 100000.

Від нікотину і смол, що надходять із сигарет, страждають внутрішні органи: легені, шлунок, печінка, кістки, суглоби, м’язові тканини, повільніше загоюються рани і втрачається еластичність зв’язок. Курці часто розплачуються за сумнівне задоволення від куріння виразкою шлунку, інфарктом міокарда, онкологічними захворюваннями легень.

Доведено, що курці важче переносять застудні захворювання. Імунітет людей, залежних від нікотину, робить стрибок, борючись навіть із невеликою застудою. Це поступово виснажує організм, оскільки кожен збій у системі він сприймає як серйозну загрозу і витрачає масу сил. А нікотин блокує дію вітаміну С, який є природним стимулятором зміцнення імунітету.

Пасивне куріння не менш небезпечне, ніж активне, оскільки пасивний курець вдихає ті ж небезпечні речовини, але в меншій концентрації.

Міжнародний день відмови від паління покликаний вплинути на самосвідомість курців. Слід зазначити, що при достатній обізнаності про шкоду тютюнопаління для здоров’я мало хто прагне позбутися нікотинової залежності. Людина не усвідомлює всієї тяжкості наслідків вживання тютюну для свого здоров’я або вважає, що хвороба його не торкнеться.

Кинути курити – одне із кращих рішень у житті кожного курця. Вже з першого дня відмови від сигарет організм починає відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуються. Через тиждень без сигарет у колишнього курця покращується відчуття смаку та запаху, через три місяці збільшується обсяг роботи легень на 30%, через п’ять років знижується ризик інсульту до рівня некурця. Чим раніше курець прийме рішення кинути курити, тим краще.

Всесвітня організація охорони здоров’я (WHO), Європейське респіраторне товариство (ERS), Міжнародний Союз із боротьби з туберкульозом та легеневими захворюваннями (the UNION) не рекомендують використовувати електронні сигарети як засіб відмови від куріння. Відмовитися від їх вживання може бути так само складно, як і від куріння звичайних сигарет. Такі пристрої НЕ допомагають відмовитися від куріння звичайних сигарет. Бракує незалежних досліджень про їхній вплив на здоров’я, у тому числі – довгострокових.

 

Лікар нарколог Кравченко В. В.

Напишіть відгук

Обов'язкові поля позначено * зірочкою .